Over/Under fogadás – mit jelent és hogyan működik?

Kovács Gábor
augusztus 30, 2026
16 Views

A sportfogadás nem feltétlenül arról szól, hogy megpróbáljuk eltalálni egy mérkőzés győztesét. Sok piacon nem az számít, melyik csapat nyer, hanem az, hogy egy meghatározott eseményből mennyi történik.

A legismertebb példa a labdarúgásban az Over/Under 2,5 gól. Ilyenkor a fogadó azt választja ki, hogy a mérkőzés teljes gólszáma a bookmaker által meghatározott 2,5-ös határ fölött vagy alatt marad-e.

Az alapelv egyszerű. Over 2,5 esetén legalább három gólra van szükség, Under 2,5 esetén pedig legfeljebb kettőre.

A téma azonban ennél jóval érdekesebb. A 2,5, 3,0 és 3,5 gólos piacok hasonlónak tűnhetnek, miközben ugyanaz a végeredmény az egyiknél nyereményt, a másiknál tét-visszatérítést, a harmadiknál pedig veszteséget jelenthet.

Az Over/Under lényege

Over fogadásnál a vizsgált események számának a meghatározott fogadási határ fölé kell kerülnie. Under esetén a végső értéknek a határ alatt kell maradnia.

Mit jelent pontosan az Over 2,5 gól?

Tegyük fel, hogy egy labdarúgó-mérkőzésnél az Over 2,5 piacot választjuk.

A fogadás akkor nyer, ha a két csapat összesen legalább három gólt szerez.

Nem számít, hogyan oszlanak meg a gólok.

Végeredmény Összes gól Over 2,5
0–0 0 Vesztes
1–0 1 Vesztes
1–1 2 Vesztes
2–1 3 Nyertes
2–2 4 Nyertes
4–2 6 Nyertes

A 3–0 és az 1–2 tehát ebből a szempontból pontosan ugyanazt jelenti: három gól született, így az Over 2,5 teljesült.

A mérkőzés győztese sem számít. Egy döntetlen ugyanúgy lehet nyertes Over fogadás, mint a hazai vagy a vendégcsapat győzelme.

Miért 2,5, ha fél gólt nem lehet szerezni?

Éppen azért használják a félgólos határt, mert a mérkőzés nem végződhet pontosan azon.

Két gól lehetséges. Három gól szintén. Kettő és fél azonban nem.

Ez két egyértelmű tartományt hoz létre:

  • 0, 1 vagy 2 gól → Under 2,5;
  • 3 vagy több gól → Over 2,5.

Nincs olyan harmadik lehetőség, amikor a teljes gólszám pontosan 2,5 lenne, ezért ezen a piacon a határ pontos eltalálása miatt nem történhet tét-visszatérítés.

Under 2,5: ugyanaz a piac a másik oldalról

Under 2,5 esetén azt várjuk, hogy a mérkőzésen legfeljebb két gól születik.

A 0–0, 1–0, 0–1, 1–1 vagy 2–0 eredmények mind megfelelnek ennek a feltételnek.

A harmadik gól viszont már a 2,5-ös határ fölé viszi a mérkőzést.

Végeredmény Összes gól Under 2,5
0–0 0 Nyertes
1–0 1 Nyertes
1–1 2 Nyertes
2–1 3 Vesztes
3–2 5 Vesztes

A 0,5-ös határ: egyetlen esemény is eldöntheti

A fogadási határ természetesen nem mindig 2,5.

Labdarúgásban találkozhatunk például Over 0,5 góllal.

Ilyenkor legalább egy gól szükséges.

A 0–0 az egyetlen olyan végeredmény, amelynél az Over 0,5 veszít.

Az Under 0,5 ezzel szemben kizárólag akkor nyer, ha egyetlen gól sem születik.

A két oldal feltétele nagyon egyszerű, de az odds természetesen tükrözi a két esemény eltérő valószínűségét.

Over 1,5: két gól már elegendő

Az Over 1,5 legalább két gólt igényel.

  • 0–0 → vesztes;
  • 1–0 → vesztes;
  • 1–1 → nyertes;
  • 2–0 → nyertes;
  • 3–0 → nyertes.

Az Under 1,5 akkor nyer, ha nulla vagy egy gól születik.

Ez jól mutatja, hogyan változik a szükséges feltétel a fogadási határ módosításával.

Over 3,5: négy gól kell a nyeréshez

Ha az Over határt 3,5-re emeljük, legalább négy gólra van szükség.

A 2–1 eredmény már nem elég, mert csak három gól született.

A 2–2, 3–1 vagy 4–0 viszont nyertes Over 3,5 eredmény.

Under 3,5 esetén legfeljebb három gól fér bele.

A félgólos Over piacok egyszerű szabálya

Piac Mi kell az Over nyeréséhez?
Over 0,5 Legalább 1 gól
Over 1,5 Legalább 2 gól
Over 2,5 Legalább 3 gól
Over 3,5 Legalább 4 gól
Over 4,5 Legalább 5 gól

Under esetén ugyanezt fordítva olvashatjuk.

Under 3,5 például nulla, egy, kettő vagy három gólnál nyer. A negyedik gól már a határ fölé viszi az összesített értéket.

Miért változik az odds, ha csak a gólhatárt módosítjuk?

Tegyük fel, hogy ugyanarra a mérkőzésre három lehetőség érhető el:

  • Over 1,5;
  • Over 2,5;
  • Over 3,5.

Az elsőhöz két, a másodikhoz három, a harmadikhoz legalább négy gól szükséges.

Három különböző feltételről és ezért három különböző valószínűségről beszélünk.

Az odds ezt a különbséget is tükrözi.

Ezért fontos megérteni, hogy az alacsonyabb Over határ nem automatikusan jobb fogadás. A könnyebben teljesülő feltételért rendszerint alacsonyabb odds jár.

Nem elég azt kérdezni, hány gól várható

Az Over/Under piac értelmezésénél két kérdést érdemes különválasztani.

Az első: mekkora valószínűséget tulajdonítunk annak, hogy a mérkőzés eléri az adott gólszámot?

A második: milyen oddsot kínál erre a piac?

Egy nagyon valószínű esemény is lehet kevésbé érdekes, ha az odds túl alacsony az általunk becsült valószínűséghez képest.

Ugyanígy egy magasabb odds önmagában nem jelent kedvezőbb lehetőséget, ha az esemény bekövetkezésének esélye megfelelően alacsony.

A 2,5 és 3,0 közötti különbség már a fogadás elszámolását is megváltoztatja

Eddig kizárólag félgólos határokat vizsgáltunk.

Ezeknél a végső gólszám nem lehet pontosan egyenlő a meghatározott értékkel.

Más a helyzet például ennél a piacnál:

Over/Under 3,0 gól.

Egy mérkőzés természetesen végződhet pontosan három góllal.

Ezért itt a nyerés és a veszteség mellett megjelenik egy harmadik lehetőség is: a tét visszatérítése.

Mi történik Over 3,0 esetén?

A 3,0-s határnál már háromféle elszámolás lehetséges.

Ha Over 3,0 gólra fogadunk:

  • 4 vagy több gól → a fogadás nyer;
  • pontosan 3 gól → a tét visszajár;
  • 0, 1 vagy 2 gól → a fogadás veszít.

Tegyük fel, hogy a mérkőzés 2–1-re végződik. Összesen pontosan három gól született, vagyis a végeredmény éppen a 3,0-s fogadási határon áll meg.

Ilyenkor az Over 3,0 nem nyertes és nem is vesztes: a tétet visszatérítik.

Végeredmény Összes gól Over 3,0
1–0 1 Vesztes
1–1 2 Vesztes
2–1 3 Tét-visszatérítés
2–2 4 Nyertes
3–2 5 Nyertes

Under 3,0 esetén megfordul a logika

Az Under 3,0 akkor nyer, ha legfeljebb két gól születik.

  • 0, 1 vagy 2 gól → nyertes;
  • pontosan 3 gól → tét-visszatérítés;
  • 4 vagy több gól → vesztes.

Egy 2–0-s végeredmény tehát nyertes Under 3,0. A 2–1 pontosan eléri a határt, így a tét visszajár. A 3–1 már négy gólt jelent, ezért az Under veszít.

Ugyanaz a három gól három különböző eredményt adhat

Ez az egyik legfontosabb különbség, amit egy kezdőnek érdemes megértenie.

Ha a mérkőzés 2–1-re végződik, a három Over piac elszámolása így alakul:

Piac Eredmény 3 gólnál
Over 2,5 Nyertes
Over 3,0 Tét-visszatérítés
Over 3,5 Vesztes

Ezért a 2,5 és 3,0 közötti félgólos különbség nem apró részlet. Egy gyakori futballeredménynél teljesen más kimenetelt jelent.

Mi az a csapattotal?

Az Over/Under nem feltétlenül a két csapat együttes gólszámára vonatkozik.

A bookmaker külön fogadási határt állíthat fel az egyik csapat számára is. Ezt gyakran csapattotalnak (Team Total) nevezik.

Például:

Hazai csapat – Over 1,5 gól

Ebben az esetben kizárólag a hazai csapat góljait számoljuk. A vendégek góljainak száma önmagában nem befolyásolja a fogadás teljesülését.

Végeredmény Hazai gólok Hazai Over 1,5
0–0 0 Vesztes
1–3 1 Vesztes
2–0 2 Nyertes
2–4 2 Nyertes

A 2–4-es eredmény jól mutatja a piac sajátosságát. A hazai csapat elveszítette a mérkőzést, de két gólt szerzett, ezért a Hazai Over 1,5 nyer.

A csapattotalnál nem a mérkőzés győztese számít

Ugyanez igaz az Under oldalra is.

Ha a választás:

Vendégcsapat – Under 1,5 gól

akkor a vendégek legfeljebb egyszer találhatnak be.

A 0–0, 2–0 vagy 3–1 mind megfelelhet ennek a feltételnek. A 2–2 már nem, mert a vendégcsapat két gólt szerzett.

Ezért a csapattotal elemzésekor mindig azt kell nézni, melyik csapat teljesítményére vonatkozik a piac.

Az Over/Under csak az első félidőre is vonatkozhat

A következő fontos elem az időtartam.

Egy fogadás szólhat a teljes mérkőzésre, de csak az első vagy második félidőre is.

Például:

1. félidő – Over 0,5 gól

Legalább egy gólnak kell születnie az első félidőben.

Ha a szünetben 0–0 az állás, a fogadás veszít akkor is, ha a mérkőzés végül 3–2-re végződik.

A második félidő góljai nem változtatják meg egy már lezárt első félidős piac eredményét.

A második félidő külön piac

Tegyük fel, hogy az első félidő 2–1-re végződik, mi pedig a következőt választottuk:

2. félidő – Over 0,5 gól.

Ha a szünet után nem születik újabb gól, a fogadás veszít.

A mérkőzés teljes gólszáma három, de a kiválasztott időszakban nulla gól történt.

Ez az egyik oka annak, hogy a fogadási szelvényen nemcsak a számot, hanem a piac teljes nevét is érdemes elolvasni.

Mi történik a gólhatárral élő fogadás közben?

Az élő Over/Under piac különösen jól mutatja, hogy a fogadási határ nem állandó szám.

A mérkőzés előtt például a 2,5 lehet a fő gólszám. A kezdő sípszó után azonban folyamatosan új információk érkeznek.

Ha húsz perc után már 2–0 az állás, a mérkőzés helyzete alapvetően más, mint 0–0-nál.

Ha viszont a 75. percben továbbra sincs gól, egyre kevesebb idő marad arra, hogy magas összesített gólszám alakuljon ki.

A bookmaker ezért az élő piacon módosíthatja a határt, az oddsokat vagy mindkettőt.

Az idő önmagában is megváltoztatja a valószínűséget

Ehhez nem feltétlenül kell gólnak születnie.

A 0–0 a 10. percben és a 0–0 a 85. percben ugyanaz az eredmény, de két teljesen különböző helyzet.

Az első esetben szinte a teljes mérkőzés hátravan. A másodikban már csak néhány perc.

Ezért egy élő modellnek nemcsak azt kell figyelembe vennie, mi történt eddig, hanem azt is, mennyi idő maradt.

A live odds nemcsak az eredményre reagál

A gólok természetesen erősen befolyásolják az Over/Under piacot, de nem feltétlenül ezek az egyetlen fontos információk.

Egy piros lap megváltoztathatja a mérkőzés szerkezetét. Egy sérülés vagy taktikai csere szintén módosíthatja a csapatok várható teljesítményét.

A piac közben a játék tempójára és más rendelkezésre álló információkra is reagálhat.

Ezért az élő oddsok és határok akár akkor is mozoghatnak, amikor az eredményjelzőn nem történt változás.

Mit jelent az Over 3,5, ha már 1–1 az állás?

Ez egy gyakori kezdő kérdés.

Ha az élő piac a mérkőzés teljes gólszámára kínál Over 3,5-öt, akkor a már megszerzett két gól is beleszámít.

1–1-es állásnál tehát még legalább két további gól szükséges ahhoz, hogy a mérkőzés elérje a négy gólt.

Nem négy újabb gólt várunk a fogadás pillanatától.

Ez azonban csak akkor igaz, ha valóban a teljes mérkőzés gólszámára vonatkozó piacot választottuk. Ezért élő fogadásnál különösen fontos a pontos megnevezés ellenőrzése.

Élő Over/Under előtt ezt ellenőrizd

Nézd meg, hogy a piac a teljes mérkőzésre, egy félidőre, egy csapatra vagy más statisztikára vonatkozik-e. Ugyanaz a 2,5-ös vagy 3,5-ös szám teljesen más feltételt jelenthet különböző piacokon.

Az Over/Under nem csak a labdarúgás része

A totals piac alapelve szinte minden olyan sportban használható, ahol egy eseményt egyértelműen meg lehet számolni.

A labdarúgásban gólokról beszélünk. Más sportágakban egészen más számok kerülnek a középpontba.

Kosárlabda: a pontszámok miatt sokkal magasabbak a határok

Kosárlabdában az egyik alapvető Over/Under piac a két csapat által szerzett összes pont.

Például:

Over 165,5 pont

Ha a mérkőzés 90–80-ra végződik, összesen 170 pont született, így az Over nyer.

Ha az eredmény 82–80, a végső összeg 162, ezért az Over 165,5 veszít.

A logika ugyanaz, mint a futballnál. Csak a sport természetéből adódóan jóval nagyobb számokkal dolgozunk.

A kosárlabdában a játék tempója különösen fontos

Két csapat támadóereje önmagában nem feltétlenül mond el mindent a várható pontszámról.

A gyorsabban játszó csapatok több támadást fejezhetnek be ugyanannyi játékidő alatt. Több labdabirtoklás pedig több pontszerzési lehetőséget teremthet.

Egy lassabb mérkőzésen ezzel szemben kevesebb támadás fér bele.

Élő fogadásnál a tempó változása ezért a totals határra is hatással lehet.

Mi történik Over 3,0 esetén?

A 3,0-s határnál már háromféle elszámolás lehetséges.

Ha Over 3,0 gólra fogadunk:

  • 4 vagy több gól → a fogadás nyer;
  • pontosan 3 gól → a tét visszajár;
  • 0, 1 vagy 2 gól → a fogadás veszít.

Tegyük fel, hogy a mérkőzés 2–1-re végződik. Összesen pontosan három gól született, vagyis a végeredmény éppen a 3,0-s fogadási határon áll meg.

Ilyenkor az Over 3,0 nem nyertes és nem is vesztes: a tétet visszatérítik.

Végeredmény Összes gól Over 3,0
1–0 1 Vesztes
1–1 2 Vesztes
2–1 3 Tét-visszatérítés
2–2 4 Nyertes
3–2 5 Nyertes

Under 3,0 esetén megfordul a logika

Az Under 3,0 akkor nyer, ha legfeljebb két gól születik.

  • 0, 1 vagy 2 gól → nyertes;
  • pontosan 3 gól → tét-visszatérítés;
  • 4 vagy több gól → vesztes.

Egy 2–0-s végeredmény tehát nyertes Under 3,0. A 2–1 pontosan eléri a határt, így a tét visszajár. A 3–1 már négy gólt jelent, ezért az Under veszít.

Ugyanaz a három gól három különböző eredményt adhat

Ez az egyik legfontosabb különbség, amit egy kezdőnek érdemes megértenie.

Ha a mérkőzés 2–1-re végződik, a három Over piac elszámolása így alakul:

Piac Eredmény 3 gólnál
Over 2,5 Nyertes
Over 3,0 Tét-visszatérítés
Over 3,5 Vesztes

Ezért a 2,5 és 3,0 közötti félgólos különbség nem apró részlet. Egy gyakori futballeredménynél teljesen más kimenetelt jelent.

Mi az a csapattotal?

Az Over/Under nem feltétlenül a két csapat együttes gólszámára vonatkozik.

A bookmaker külön fogadási határt állíthat fel az egyik csapat számára is. Ezt gyakran csapattotalnak (Team Total) nevezik.

Például:

Hazai csapat – Over 1,5 gól

Ebben az esetben kizárólag a hazai csapat góljait számoljuk. A vendégek góljainak száma önmagában nem befolyásolja a fogadás teljesülését.

Végeredmény Hazai gólok Hazai Over 1,5
0–0 0 Vesztes
1–3 1 Vesztes
2–0 2 Nyertes
2–4 2 Nyertes

A 2–4-es eredmény jól mutatja a piac sajátosságát. A hazai csapat elveszítette a mérkőzést, de két gólt szerzett, ezért a Hazai Over 1,5 nyer.

A csapattotalnál nem a mérkőzés győztese számít

Ugyanez igaz az Under oldalra is.

Ha a választás:

Vendégcsapat – Under 1,5 gól

akkor a vendégek legfeljebb egyszer találhatnak be.

A 0–0, 2–0 vagy 3–1 mind megfelelhet ennek a feltételnek. A 2–2 már nem, mert a vendégcsapat két gólt szerzett.

Ezért a csapattotal elemzésekor mindig azt kell nézni, melyik csapat teljesítményére vonatkozik a piac.

Az Over/Under csak az első félidőre is vonatkozhat

A következő fontos elem az időtartam.

Egy fogadás szólhat a teljes mérkőzésre, de csak az első vagy második félidőre is.

Például:

1. félidő – Over 0,5 gól

Legalább egy gólnak kell születnie az első félidőben.

Ha a szünetben 0–0 az állás, a fogadás veszít akkor is, ha a mérkőzés végül 3–2-re végződik.

A második félidő góljai nem változtatják meg egy már lezárt első félidős piac eredményét.

A második félidő külön piac

Tegyük fel, hogy az első félidő 2–1-re végződik, mi pedig a következőt választottuk:

2. félidő – Over 0,5 gól.

Ha a szünet után nem születik újabb gól, a fogadás veszít.

A mérkőzés teljes gólszáma három, de a kiválasztott időszakban nulla gól történt.

Ez az egyik oka annak, hogy a fogadási szelvényen nemcsak a számot, hanem a piac teljes nevét is érdemes elolvasni.

Mi történik a gólhatárral élő fogadás közben?

Az élő Over/Under piac különösen jól mutatja, hogy a fogadási határ nem állandó szám.

A mérkőzés előtt például a 2,5 lehet a fő gólszám. A kezdő sípszó után azonban folyamatosan új információk érkeznek.

Ha húsz perc után már 2–0 az állás, a mérkőzés helyzete alapvetően más, mint 0–0-nál.

Ha viszont a 75. percben továbbra sincs gól, egyre kevesebb idő marad arra, hogy magas összesített gólszám alakuljon ki.

A bookmaker ezért az élő piacon módosíthatja a határt, az oddsokat vagy mindkettőt.

Az idő önmagában is megváltoztatja a valószínűséget

Ehhez nem feltétlenül kell gólnak születnie.

A 0–0 a 10. percben és a 0–0 a 85. percben ugyanaz az eredmény, de két teljesen különböző helyzet.

Az első esetben szinte a teljes mérkőzés hátravan. A másodikban már csak néhány perc.

Ezért egy élő modellnek nemcsak azt kell figyelembe vennie, mi történt eddig, hanem azt is, mennyi idő maradt.

A live odds nemcsak az eredményre reagál

A gólok természetesen erősen befolyásolják az Over/Under piacot, de nem feltétlenül ezek az egyetlen fontos információk.

Egy piros lap megváltoztathatja a mérkőzés szerkezetét. Egy sérülés vagy taktikai csere szintén módosíthatja a csapatok várható teljesítményét.

A piac közben a játék tempójára és más rendelkezésre álló információkra is reagálhat.

Ezért az élő oddsok és határok akár akkor is mozoghatnak, amikor az eredményjelzőn nem történt változás.

Mit jelent az Over 3,5, ha már 1–1 az állás?

Ez egy gyakori kezdő kérdés.

Ha az élő piac a mérkőzés teljes gólszámára kínál Over 3,5-öt, akkor a már megszerzett két gól is beleszámít.

1–1-es állásnál tehát még legalább két további gól szükséges ahhoz, hogy a mérkőzés elérje a négy gólt.

Nem négy újabb gólt várunk a fogadás pillanatától.

Ez azonban csak akkor igaz, ha valóban a teljes mérkőzés gólszámára vonatkozó piacot választottuk. Ezért élő fogadásnál különösen fontos a pontos megnevezés ellenőrzése.

Élő Over/Under előtt ezt ellenőrizd

Nézd meg, hogy a piac a teljes mérkőzésre, egy félidőre, egy csapatra vagy más statisztikára vonatkozik-e. Ugyanaz a 2,5-ös vagy 3,5-ös szám teljesen más feltételt jelenthet különböző piacokon.

Az Over/Under nem csak a labdarúgás része

A totals piac alapelve szinte minden olyan sportban használható, ahol egy eseményt egyértelműen meg lehet számolni.

A labdarúgásban gólokról beszélünk. Más sportágakban egészen más számok kerülnek a középpontba.

Kosárlabda: a pontszámok miatt sokkal magasabbak a határok

Kosárlabdában az egyik alapvető Over/Under piac a két csapat által szerzett összes pont.

Például:

Over 165,5 pont

Ha a mérkőzés 90–80-ra végződik, összesen 170 pont született, így az Over nyer.

Ha az eredmény 82–80, a végső összeg 162, ezért az Over 165,5 veszít.

A logika ugyanaz, mint a futballnál. Csak a sport természetéből adódóan jóval nagyobb számokkal dolgozunk.

A kosárlabdában a játék tempója különösen fontos

Két csapat támadóereje önmagában nem feltétlenül mond el mindent a várható pontszámról.

A gyorsabban játszó csapatok több támadást fejezhetnek be ugyanannyi játékidő alatt. Több labdabirtoklás pedig több pontszerzési lehetőséget teremthet.

Egy lassabb mérkőzésen ezzel szemben kevesebb támadás fér bele.

Élő fogadásnál a tempó változása ezért a totals határra is hatással lehet.

Tenisz: a gémek száma lehet az Over/Under alapja

Teniszben az egyik lehetséges piac a mérkőzésen lejátszott gémek száma.

Ha a határ Over 22,5 gém, legalább 23-ra van szükség a piac szabályai szerint.

Egy hosszú, kiegyenlített találkozó természetesen több gémet eredményezhet, mint egy gyors, egyoldalú mérkőzés.

Az Over/Under piac vonatkozhat a teljes találkozóra, de a kínálattól függően egyes szettekhez vagy más, számszerűsíthető teniszstatisztikákhoz is kapcsolódhat.

Itt is ugyanaz az alapelv érvényes: mindig pontosan tudnunk kell, mit számol a kiválasztott piac.

Jégkorong: a hosszabbítás szabályai is számíthatnak

A jégkorong gólpiacai első pillantásra nagyon hasonlítanak a labdarúgás Over/Under piacaihoz.

A lényeg ugyanaz: a bookmaker meghatároz egy gólszámot, a fogadó pedig az Over vagy az Under oldalt választja.

Van azonban egy fontos részlet.

Mindig ellenőrizni kell, hogy az adott piac kizárólag a rendes játékidőre vonatkozik-e, vagy a hosszabbítás és esetleg a mérkőzés más lezárási szakasza is beleszámít az elszámolásba.

Ugyanaz a pályán kialakuló eredmény különböző piacszabályok mellett eltérő fogadási eredményt adhat.

E-sport: mapok, körök és más digitális események

Az Over/Under az e-sportban is természetes piac.

A konkrét játék határozza meg, mit lehet számolni.

Counter-Strike esetén például a fogadás kapcsolódhat a mapok vagy körök számához, míg más játékok teljesen eltérő statisztikai eseményeket kínálhatnak.

Az e-sport egyik sajátossága, hogy ezek az események eleve digitális környezetben keletkeznek, ezért nagyon pontosan követhetők.

A fogadó szempontjából azonban semmi sem változik az alapelvben: meg kell érteni, mit jelent az adott szám, és pontosan melyik eseményből kell többnek vagy kevesebbnek történnie.

A futballban sem csak gólokra lehet Over/Under fogadást kötni

A labdarúgásban a gólszám a legismertebb Total, de messze nem az egyetlen számszerűsíthető esemény.

A bookmaker kínálatától függően Over/Under piac kapcsolódhat például:

  • szögletekhez;
  • lapokhoz;
  • lövésekhez;
  • kaput eltaláló lövésekhez;
  • szabálytalanságokhoz;
  • vagy játékosok egyéni statisztikáihoz.

Ha például a szögletek határa 9,5, az Overhez legalább tíz szögletre van szükség. Under 9,5 esetén legfeljebb kilenc lehet.

Nem gólokat számolunk, de az Over/Under matematikája változatlan.

Játékospiacok: Over/Under egyetlen játékos teljesítményére

A fogadási határ egy adott játékos statisztikájára is vonatkozhat.

Kosárlabdában például megjelenhet:

Játékos – Over 24,5 pont

A fogadás akkor nyer, ha a játékos legalább 25 pontot szerez.

Ha 24 ponttal fejezi be a mérkőzést, az Over veszít, az Under 24,5 pedig nyer.

A félpontos határ itt ugyanazt a célt szolgálja, mint a futball 2,5 gólos piacán: a játékos nem szerezhet pontosan 24,5 pontot, ezért nincs olyan eredmény, amely pontosan a határon állna meg.

Nem csak pontokra lehet játékosfogadást kötni

Az egyéni Over/Under piacok sportáganként eltérő statisztikákat használhatnak.

Kosárlabdában a pontok mellett szóba kerülhetnek például lepattanók vagy gólpasszok. Labdarúgásban lövések vagy kaput eltaláló kísérletek jelenhetnek meg.

Más sportágak saját, jól mérhető játékosstatisztikákkal rendelkeznek.

Ezért a „Játékos Over 2,5” önmagában nem elegendő információ. Tudnunk kell, hogy 2,5 miből.

Mi történik, ha a kiválasztott játékos nem lép pályára?

A játékospiacoknál különösen fontosak az elszámolási szabályok.

Előfordulhat, hogy a kiválasztott játékos végül nem szerepel a mérkőzésen, vagy csak korlátozott játékidőt kap.

Az ilyen helyzetek kezelése függhet a sportágtól, a piac típusától és a bookmaker konkrét szabályaitól.

Ezért nem célszerű automatikusan abból kiindulni, hogy minden játékosfogadást ugyanúgy érvénytelenítenek, ha a sportoló nem vagy csak részben vesz részt az eseményen.

Különösen bizonytalan kezdőcsapat vagy sérülés esetén érdemes előre ellenőrizni a vonatkozó feltételeket.

Ugyanaz az alapelv, teljesen különböző sportágak

Az Over/Under egyik legnagyobb előnye oktatási szempontból, hogy az alaplogika könnyen átvihető egyik sportágból a másikba.

Sportág Mit számolhat az Over/Under?
Labdarúgás Gólok, szögletek, lapok, lövések
Kosárlabda Pontok, lepattanók, gólpasszok
Tenisz Gémek, szettek és más statisztikák
Jégkorong Gólok és más mérkőzésstatisztikák
E-sport Mapok, körök és játékspecifikus események

A számok nagysága és az esemény típusa változik, a kérdés azonban mindig ugyanaz marad: a végső érték a megadott fogadási határ fölött vagy alatt lesz?

A második rész legfontosabb szabályai

Over/Under – amit érdemes megjegyezni

Over 3,0 – 4 vagy több gólnál nyer, pontosan 3-nál a tét visszajár, 0–2-nél veszít.

Csapattotal – kizárólag az egyik csapat teljesítményét számoljuk.

Félidős piac – csak a kiválasztott játékrész eseményei számítanak.

Élő Over/Under – a határ és az odds a mérkőzés alakulásával változhat.

Játékospiac – egyetlen játékos meghatározott statisztikáját követjük.

Más sportágak – gólok helyett pontokat, gémeket, mapokat, köröket vagy más mérhető eseményeket számolhatunk.

Az Over/Under matematikájának megértése tehát önmagában nem különösebben nehéz. A gyakorlatban inkább az okoz problémát, hogy sok hasonló nevű piac jelenhet meg egyszerre.

Egy 2,5-ös szám vonatkozhat a teljes mérkőzésre, egyetlen csapatra, az első félidőre vagy akár egy játékos statisztikájára is.

A harmadik részben ezért már nem újabb piacokat sorolunk fel, hanem azt nézzük meg, milyen hibákat követnek el leggyakrabban a kezdők, hogyan érdemes értelmezni a statisztikákat, és mit kell ellenőrizni a fogadás véglegesítése előtt.

A leggyakoribb hibák Over/Under fogadásnál

Az Over/Under alapelvét néhány perc alatt meg lehet érteni. A legtöbb gyakorlati hiba nem abból származik, hogy valaki nem tudja, mit jelent az Over vagy az Under.

Sokkal gyakoribb, hogy a fogadó rossz piacot választ, figyelmen kívül hagy egy fontos részletet, vagy túl nagy jelentőséget tulajdonít egy egyszerű statisztikának.

Éppen ezért érdemes különválasztani két dolgot: a piac szabályainak megértését és magának a sporteseménynek az elemzését.

1. A 2,5 és a 3,0 nem szinte ugyanaz

A két szám között mindössze fél gól a különbség, de pontosan három találatnál teljesen más lesz az elszámolás.

Ha egy mérkőzés 2–1-re végződik:

  • Over 2,5 → nyertes;
  • Over 3,0 → tét-visszatérítés;
  • Over 3,5 → vesztes.

Ezért a fogadási szelvényen nem elegendő azt ellenőrizni, hogy Over szerepel-e. A pontos határ legalább ennyire fontos.

2. A könnyebben teljesülő feltételért általában alacsonyabb odds jár

Az Over 1,5 természetesen gyakrabban teljesülhet, mint az Over 3,5, hiszen két gól is elegendő hozzá négy helyett.

Ebből azonban nem következik, hogy automatikusan jobb fogadás.

A bookmaker a különböző valószínűségeket az oddsokban is figyelembe veszi.

Egy kizárólag szemléltető példa:

Piac Szükséges gólszám Példa odds
Over 1,5 Legalább 2 1,35
Over 2,5 Legalább 3 1,85
Over 3,5 Legalább 4 2,70

A táblázat oddsai nem egy valódi mérkőzés aktuális árai, csak a kapcsolatot szemléltetik.

Az alacsonyabb határ nagyobb teljesülési esélye általában alacsonyabb oddssal jár együtt.

3. A gólátlag nem mondja meg a következő mérkőzés eredményét

Az Over/Under elemzésénél kézenfekvő kiindulópont a csapatok mérkőzésein születő átlagos gólszám.

Az átlag azonban könnyen félrevezető lehet, ha önmagában használjuk.

Vegyünk két ötmeccses sorozatot:

  • A csapat: 3, 3, 3, 3, 3 összes gól;
  • B csapat: 0, 1, 2, 5, 7 összes gól.

Mindkét eset átlaga pontosan három.

A mögöttes eloszlás mégis teljesen más.

Az egyik csapat mérkőzései rendkívül stabilan mozogtak ugyanazon érték körül, a másiknál nagyon alacsony és nagyon magas gólszámú találkozók váltották egymást.

4. Nem elég csak az egyik csapat számait vizsgálni

Egy mérkőzés dinamikáját két ellenfél együtt alakítja ki.

Egy támadó felfogású csapat egészen más mérkőzést játszhat egy nyíltan futballozó ellenféllel, mint egy mélyen védekező csapattal szemben.

Ugyanez fordítva is igaz.

Egy korábban kevés gólt hozó csapat találkozhat olyan ellenféllel, amely sok helyzetet alakít ki, de sok lehetőséget is enged.

A történelmi átlag ezért csak egy része a teljes képnek.

5. Sok lövés nem feltétlenül jelent sok jó helyzetet

A lövések száma szintén gyakran kerül elő az Over elemzésénél.

Tíz lövés azonban nem tíz azonos minőségű gólszerzési lehetőség.

Egy távoli, rossz szögből leadott kísérlet és egy kapu előtti tiszta helyzet teljesen más valószínűséggel végződik góllal.

Ezért amikor részletesebb adatok is rendelkezésre állnak, érdemes megkülönböztetni a támadások mennyiségét a kialakított lehetőségek minőségétől.

6. A kezdőcsapat megváltoztathatja a korábbi statisztikák jelentését

A múltbeli eredmények olyan mérkőzésekből származnak, amelyeket nem feltétlenül ugyanazok a játékosok és ugyanabban a taktikai rendszerben játszottak.

Egy fontos csatár hiánya csökkentheti a támadósor erejét. Több védő kiesése ezzel szemben növelheti az ellenfél helyzeteinek esélyét.

Sűrű versenynaptárnál a rotáció is jelentős lehet.

A statisztikát ezért érdemes mindig összevetni az aktuális kerettel és a mérkőzés körülményeivel.

7. A teljes mérkőzés és az első félidő könnyen összekeverhető

Tegyük fel, hogy valaki Over 1,5 gólt szeretne játszani, de véletlenül az első félidős piacot teszi a szelvényre.

A szünetben 1–0 az állás, a mérkőzés végül 3–2-re végződik.

A teljes mérkőzésen öt gól született, de az 1. félidő Over 1,5 vesztes, mert a kiválasztott időszakban csak egy találat volt.

Ez nem elemzési hiba, hanem egyszerűen rosszul kiválasztott piac.

8. A teljes gólszám és a csapattotal sem ugyanaz

Hasonlítsuk össze ezt a két választást:

Mérkőzés – Over 2,5 gól

és

Hazai csapat – Over 2,5 gól.

Ha a mérkőzés 2–1-re végződik, az első fogadás nyer, mert összesen három gól született.

A második veszít, mert a hazai csapat csak kétszer talált be.

Ugyanaz a 2,5-ös szám szerepel mindkét piacon, mégis teljesen más feltételt kell teljesíteni.

9. Élő fogadásnál a már megszerzett gólokat nem szabad elfelejteni

Ha a mérkőzés állása 1–1, és a teljes meccsre Over 3,5 érhető el, a két meglévő gól már beleszámít az összesített értékbe.

Legalább két további találat kell ahhoz, hogy a végeredmény elérje a négy gólt.

Az Over 3,5 ebben az esetben nem azt jelenti, hogy a fogadás pillanatától még négy gólnak kell születnie.

Ezért a live piac teljes megnevezését mindig érdemes ellenőrizni.

10. Egy sorozat nem jelenti azt, hogy a következő eredmény „esedékes”

Ha egy csapat utolsó hat mérkőzése Over 2,5-tel végződött, két hibás következtetés is könnyen megszülethet.

Az egyik:

„Mindig sok gólos meccset játszanak, tehát a következő is Over lesz.”

A másik:

„Hat Over után most már biztosan Under következik.”

Egyik állítás sem következik automatikusan az előző eredményekből.

A sorozat lehet hasznos információ, de a következő mérkőzésnek saját ellenfele, összeállítása, körülményei és piaci árazása van.

A múltbeli sorozat nem írja elő a következő eredményt

Az egymást követő Over vagy Under eredmények önmagukban nem jelentik sem azt, hogy a sorozat folytatódik, sem azt, hogy most már szükségszerűen megfordul.

Over/Under kombinált fogadásban

A totals piac önálló fogadásként és kombi részeként is használható.

Például egy három eseményből álló kombináció:

  • A mérkőzés – Over 2,5;
  • B mérkőzés – Under 3,5;
  • C mérkőzés – Over 1,5.

A klasszikus kombi esetén minden szükséges választásnak nyernie kell a szelvény szabályai szerint.

Ha az első két esemény megfelelően alakul, de a C mérkőzés 1–0-ra végződik, az Over 1,5 veszít, és ezzel az egész kombináció sikertelenné válhat.

A magasabb összodds mögött tehát több egyidejűleg teljesítendő feltétel áll.

Mi történik a 3,0-s határral egy kombiban?

Tegyük fel, hogy az egyik választás Over 3,0, és pontosan három gól születik.

A szokásos elszámolásnál az ilyen push jellegű választást a kombinációban 1,00-s oddssal kezelhetik, miközben a többi esemény továbbra is számít.

A pontos elszámolási szabály azonban bookmakerenként és piactípusonként eltérhet.

Ezért ilyen esetben mindig a konkrét szolgáltató szabályzata az irányadó.

Over/Under és hendikep: mindkettő számmal dolgozik, mégsem ugyanaz

A kezdők számára a két piac azért lehet elsőre hasonló, mert mindkettőnél olyan számok jelennek meg, mint 1,5 vagy 2,5.

A mögöttes kérdés azonban teljesen eltérő.

Over/Under: hány gól, pont vagy más esemény történik összesen?

Hendikep: hogyan értékeljük a felek eredményét egy előre meghatározott előny vagy hátrány figyelembevételével?

Az Over 2,5 tehát nem ugyanaz a logika, mint például egy -1,5-ös hendikep.

A Total nem pontos eredményre történő fogadás

Over 2,5 esetén nem kell eltalálnunk, hogy 2–1, 3–0 vagy 2–2 lesz a végeredmény.

Mindegyik nyertes lehet, mert legalább három gól születik.

Ez sokkal szélesebb eredményhalmaz, mint egy pontos végeredményre kötött fogadás.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyszerű lenne megállapítani, megfelelő-e az adott odds.

A bookmaker szintén statisztikákat, csapatinformációkat és valószínűségi modelleket használ a gólszám és a piac árazásának meghatározásához.

Miért mozdulhat el a fő gólhatár a mérkőzés előtt?

A nyitáskor megjelenő Over/Under piac nem feltétlenül marad változatlan a kezdésig.

Új információ érkezhet a csapatokról, változhat a várható kezdő, vagy maga a piac is másképp értékelheti a mérkőzés várható gólszámát.

A bookmaker ilyenkor módosíthatja az oddsot vagy magát a fő fogadási határt.

A 2,5-ről 3,0-ra történő elmozdulás például érdemi különbség, mert pontosan három gólnál az első Over nyer, a másodiknál pedig visszajár a tét.

Over vagy Under – melyik a jobb?

Önmagában egyik sem.

Sokan pszichológiailag kényelmesebbnek érzik az Overt, mert a mérkőzés közben gólt vagy pontot várnak. Under esetén minden újabb találat közelebb viheti a fogadást a veszteséghez.

Ez azonban nem változtatja meg a piac matematikáját.

A kérdés nem az, hogy kellemesebb-e gólra várni, hanem az, hogy a kínált odds hogyan viszonyul az adott esemény becsült valószínűségéhez.

Az Over kombinálható a mérkőzés győztesével is

Egyes piacok egyszerre több feltételt kapcsolnak össze.

Például:

Hazai győzelem + Over 2,5 gól.

Ebben az esetben mindkét feltételnek teljesülnie kell.

Végeredmény Hazai győzelem? Over 2,5? Fogadás eredménye
3–0 Igen Igen Nyertes
2–0 Igen Nem Vesztes
2–2 Nem Igen Vesztes
3–1 Igen Igen Nyertes

A 2–0-s eredmény jól mutatja a kombinált piac logikáját. A hazai csapat ugyan nyer, de csak két gól születik, ezért az Over 2,5 feltétel nem teljesül.

A 2–2 ennek az ellenkezője: négy gól miatt az Over teljesül, de nincs hazai győzelem.

A magasabb odds mögött tehát az áll, hogy egyszerre több feltételnek kell megfelelni.

Mit érdemes ellenőrizni a fogadási szelvény véglegesítése előtt?

Az Over/Under piacoknál egy rövid ellenőrzés sok technikai hibát megelőzhet.

  1. Mit számolunk? Gólokat, pontokat, szögleteket, lapokat, gémeket vagy más eseményt?
  2. Mi a fogadási határ? 1,5, 2,5, 3,0, 3,5 vagy más érték?
  3. Over vagy Under?
  4. Kire vonatkozik? A teljes mérkőzésre, egy csapatra vagy egy játékosra?
  5. Milyen időszakot számolunk? A teljes mérkőzést, az első félidőt, a második félidőt vagy más játékrészt?
  6. Milyen elszámolási szabályok érvényesek? Beleszámít-e például a hosszabbítás?
  7. Mekkora az aktuális odds?

Ez különösen élő fogadásnál fontos, ahol a kínálat gyorsan változhat.

Egy teljes példa három különböző Over választással

Tegyük fel, hogy ugyanarra a futballmérkőzésre a következő – kizárólag szemléltető – oddsok érhetők el:

  • Over 1,5 – 1,35;
  • Over 2,5 – 1,85;
  • Over 3,5 – 2,70.

Ha a mérkőzés 2–1-re végződik, az Over 1,5 és az Over 2,5 nyer, az Over 3,5 viszont veszít.

1–0-s végeredménynél mindhárom vesztes.

2–2 esetén mindhárom Over teljesül.

Ez jól mutatja, hogy nem létezik önmagában „jó Over-vonal”. Minden határ más feltételt, más valószínűséget és más oddsot képvisel.

Gyakori kérdések az Over/Under fogadásról

Mit jelent az Over 2,5 gól?

A két csapatnak összesen legalább három gólt kell szereznie. A 2–1, 3–0, 1–2 vagy 2–2 eredmény nyertes. Legfeljebb két gólnál az Over 2,5 veszít.

Mit jelent az Under 2,5?

A mérkőzésen legfeljebb két gól születhet. A 0–0, 1–0, 1–1 és 2–0 megfelel ennek. A harmadik gól már az Under 2,5 elvesztését jelenti.

Miért használnak 2,5-ös gólhatárt?

Azért, mert a mérkőzés nem végződhet pontosan 2,5 góllal. A félgólos határ egyértelműen elválasztja az Over és az Under oldalát, és nincs pontos határon történő tét-visszatérítés.

Mi történik Over 3,0 esetén pontosan három gólnál?

A teljes, 3,0-s vonal szokásos elszámolása szerint a tét visszajár. Az Over 3,0 nyeréséhez legalább négy gól szükséges.

Az Over 1,5 biztonságosabb, mint az Over 2,5?

A feltétel nagyobb valószínűséggel teljesülhet, mert két gól elegendő három helyett. A bookmaker azonban ezt az oddsban is figyelembe veszi. A könnyebben teljesülő feltétel ezért nem jelent automatikusan kedvezőbb fogadást.

Beleszámít a hosszabbítás az Over/Under eredményébe?

Ez a sportágtól és a konkrét piac szabályaitól függ. Nem érdemes minden esetben ugyanazt feltételezni. Fogadás előtt ellenőrizni kell, milyen időszakot vesz figyelembe a bookmaker.

Lehet Over/Under fogadást kötni élőben?

Igen, ha az adott eseményhez elérhető élő Total piac. A fogadási határ és az odds a mérkőzés alakulásával folyamatosan változhat.

Mi a különbség a teljes Total és a csapattotal között?

A teljes Total a két csapat együttes eredményét számolja. A csapattotal kizárólag az egyik csapat teljesítményét követi.

Az Over/Under csak futballban létezik?

Nem. Kosárlabdában pontokra, teniszben gémekre, jégkorongban gólokra, e-sportban mapokra vagy körökre, illetve számos sportban más statisztikákra is használható.

További útmutatók a sportfogadás alapjaihoz

Az Over/Under mellett érdemes megismerni az oddsok működését, a single és kombi fogadások közötti különbséget, valamint a hendikep piac alapjait is:

Az Over/Under megértésének kulcsa nem maga az Over szó

A Total piac első látásra nagyon egyszerű: több vagy kevesebb lesz egy meghatározott számnál.

A gyakorlatban azonban mindig a teljes piacot kell elolvasni.

Az Over 2,5 teljes mérkőzés, a Hazai csapat Over 2,5 és az 1. félidő Over 2,5 ugyanazt a számot tartalmazza, mégis három teljesen különböző feltételt jelent.

Ugyanez igaz a 2,5 és 3,0 közötti különbségre. Három gólnál az egyik nyer, a másiknál visszajár a tét.

Ezért egy Over/Under fogadás értelmezését érdemes mindig ugyanazzal a néhány kérdéssel kezdeni: mit számolunk, kinek a teljesítményét vizsgáljuk, milyen időszakra vonatkozik a piac, hol van a határ és milyen oddsot kapunk érte?

Ha ezekre pontos választ tudunk adni, akkor már valóban azt vizsgálhatjuk, ami a következő lépés: mekkora valószínűséget tulajdonítunk az adott eseménynek, és hogyan viszonyul ehhez a bookmaker által kínált odds.

Author Kovács Gábor

Gábor Kovács a Bet-fogadas24 szerkesztője. Szakterülete az online sportfogadás, a bukmékerek működése, valamint a fizetési és számlakezelési folyamatok. Cikkeiben a pontos, naprakész és könnyen érthető információkra helyezi a hangsúlyt.